Budząca się Szkoła SP 21 w Grudziądzu - spotkanie z Marzeną Żylińską i Anną Szulc

Budząca się Szkoła w Grudziądzu inspiruje

Kinga Willim 2024-06-03

Dzisiejszy dzień spędziłam w SP nr 21 w Grudziądzu, gdzie tak blisko mojego miejsca zamieszkania, mogłam dotknąć zmiany w edukacji - działającej i prawdziwej.

Pracownicy publicznej szkoły podstawowej szczerze mówili o tym, co robią, w jaki sposób, i czy wszystko od razu zadziałało w ich drodze do zmiany. Na korytarzach i w klasach czuć radość uczenia się! Widać też dobre relacje między uczniami i nauczycielami. Szkoła skrywa wiele uroczych zakamarków, w których uczniowie nie tylko mogą odetchnąć, ale też zdobywać wiedzę na różne sposoby.
 
Spotkanie organizowane w ramach inspiracji fundacji Budząca się szkoła było okazją do wielu miłych momentów, jak wspaniała, długa rozmowa z Anną Szulc, matematyczką w liceum w Zduńskiej Woli - inspirującą do dalszych działań i przy okazji złapanie autografu w jej książce "Szkoła od nowa". Okazuje się, że od dłuższego czasu nakład tej pozycji wydawniczej jest wyczerpany, ale szykuje się wznowione wydanie, zaktualizowane o wiele treści związanych z dalszą pracą autorki.
 
Po raz kolejny akumulatory doładowała mi też cud-ekipa z Poznania, ze Szkoły Podstawowej nr 52 Specto: Joanna Hofman, Magdalena Kozica i Agnieszka Nowaczyk. Są to nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej godne naśladowania, pracujące ze swoimi podopiecznymi z wielką pasją i niecodziennymi metodami. Na lekcjach wykorzystują między innymi moją książkę "Basia Wrzos i żywioły. Woda".
 
Poznałam też masę nowych, niesamowitych osób i... zostałam wywołana do opowieści o książkach przez Marzenę Żylińską, za co bardzo dziękuję. Czy było o książkach? Tak, ale również o przyświecających im wartościach i bezpiecznej przestrzeni do tworzenia. Mówiłam o umiejętnościach, kształtujących się podczas kreatywnego pisania i odkrywania świata z dziećmi. Tych uniwersalnych, ważnych w dorosłym życiu, jak logiczne myślenie czy samodzielność. Przedstawiłam też sposoby, jak można wykorzystać kreatywne pisanie na różnych przedmiotach szkolnych - pisząc własne zadania do wybranego działu z matematyki czy opowieści o rozwoju wybranego organizmu żywego.
 
Autorki zdjęć: Magdalena Kozica i Joanna Hofman. Dziękuję.
Budząca się Szkoła SP 21 w Grudziądzu - spotkanie z Marzeną Żylińską i Anną Szulc
Budząca się Szkoła SP 21 w Grudziądzu - o kreatywnym pisaniu w uczeniu się - Kinga Willim [JH]