Cudowny ołówek

Bartosz Willim 2019-10-27

Czy pojedynczy człowiek jest w stanie zrobić tak prostą rzecz jak ołówek? Nad odpowiedzią na tak postawione pytanie zastanawiają się Etan i Emilia, bohaterowie serii książek dla dzieci „Bliźnięta Tuttle”, których autorem jest Connor Boyack.

W tym krótkim opowiadaniu dzieci biorące udział w wycieczce szkolnej, dowiadują się z czego zbudowane są najprostsze przedmioty codziennego użytku i ile osób musiało przyczynić się do ich wytworzenia, pomagają im w tym pracownicy fabryki.

Gotowy przepis na lekcję

Książeczka jest wprost gotowym przepisem na lekcję w szkole, edukacji domowej czy po prostu rozmowę z dzieckiem – do czego gorąco zachęcam. Możemy pozwolić dzieciom, wraz z bohaterami opowiadania, próbować odpowiedzieć na pytania. Czy łatwo jest zrobić ołówek? z czego został zrobiony? skąd pochodzą materiały użytego do jego produkcji? jacy ludzie przyczynili się do jego stworzenia? Czy gdybyśmy sami próbowali go zrobić, to będziemy mieli czas na cokolwiek innego? Jednocześnie możemy obserwować jak zmienia się spojrzenie dzieci wraz z odczytywaniem kolejnych stron tego opowiadania.

Bez wielkich słów

Tłumacząc otaczający nas świat możemy używać wielkich słów jak ekonomia, gospodarka, wymiana handlowa, wolny rynek – wątpię, żeby przemówiły do dzieci. Jednak dzięki tej książeczce będzie im łatwiej zrozumieć procesy zachodzące wokół nas. Z jednej strony uświadamiamy sobie to, jak bardzo jesteśmy zależni od innych ludzi, a z drugiej jak wiele osiągnęliśmy dzięki specjalizacji oraz podziałowi ich pracy. Treści w niej zawarte zachęcają do przemyśleń i stawiania kolejnych pytań.

Książka Bliźnięta Tuttle i cudówny ołówek została wydana w Polsce dzięki Instytutowi Misesa, którego misją jest szerzenie wiedzy ekonomicznej. Anglojęzyczna seria składa się z 10 książeczek, które w USA sprzedały się w ilości ponad 400.000 egzemplarzy. Więcej na tuttletwins.com