HarcyDziełko okładka

HarcyDziełko - gra artystyczna

Kinga Willim 2023-12-12

Losowa gra plastyczna. Wylosuj technikę, kolor, kształt i inspirację. Twórz własne dziełka!

Pliki do pobrania i wydruku

Instrukcja korzystania z gry

Tak naprawdę z kart można korzystać na wiele sposobów, jakie tylko Wam przyjdą do głowy. Poniżej prezentuję kilka pomysłów na wykorzystanie ich do rozwoju kreatywności.

Wykorzystanie całego pakietu

Losujemy jeden obraz, jedną technikę, jeden kadr i jeden kolor, który ma stać się kolorem dominującym na obrazie. Każdy odrysowuje kadr na kartce i, zgodnie z wytycznymi kolorystycznymi i techniki, tworzy „dziełko” inspirowane wylosowanym obrazem. Może to być jego fragment lub własny pomysł na oddanie tego samego tematu, jakiegoś szczegółu z obrazu.

Opcje dodatkowe i inne warianty

  1. Możemy nie losować, ale wybrać z góry obraz, który do nas najbardziej przemawia, a następnie dobrać losowo inne karty.
  2. Z talii technik można wybrać te, które gracze znają i lubią (lub wręcz odwrotnie, żeby poznać coś nowego). Możecie też ustalić, że dziś malujecie konkretnymi narzędziami i nie będziecie ich losować.
  3. Zamiast gotowych kart kolorów można użyć kart do uzupełnienia. Poproś graczy o zamalowanie każdego kwadratu na 1-3 kolory. Otrzymacie niepowtarzalne kompozycje barw do wykorzystania.
  4. Zamiast korzystania z kart barwnych możecie też ustalić, jakich barw używacie danego dnia (np. zimowych, kojarzących się z latem itd. Pamiętajcie, żeby omówić Wasz wybór).
  5. Zawsze możecie zrezygnować z użycia części zestawu i wykonania obrazków po swojemu.

Obrazy Vincenta van Gogha pochodzą z Wikipedii i są udostępniane w ramach licencji publicznej.