Spotkanie na UKW w Bydgoszczy

W szkole czy w domu? Rozmowa o edukacji domowej na UKW

Kinga Willim 2024-06-06

Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez Roman Leppert do rozmowy na temat edukacji domowej z okazji 55-lecia Wydziału Pedagogiki UKW w Bydgoszcz.

Po kwietniowym spotkaniu ze studentami Wydziału Pedagogiki UKW w Bydgoszczy, pojawił się pomysł zorganizowania wydarzenia przy okazji 55. rocznicy funkcjonowania tego wydziału, z którym prof. Roman Leppert jest związany praktycznie od początku swojej drogi.
 
Na spotkanie pojechaliśmy z córką, żeby mogła przedstawić zainteresowanym również swój punkt widzenia. Dzielnie odpowiadała na pytania, np. o to, w jaki sposób wykorzystuje czas, który uwalnia jej samodzielna nauka, czy uczenie się blokowe nie sprawia, że po roku ciężko wrócić do wiedzy z konkretnego przedmiotu, czy nie brakuje jej rówieśników, co z wychowaniem fizycznym, edukacją muzyczną, plastyczną i wiele innych.
 
Oprócz podstawowych informacji o tym, jak funkcjonuje edukacja domowa, przedstawiliśmy też drogę zmian, jaka dzieje się też w tym sposobie spełniania obowiązku szkolnego. Jeszcze do niedawna, słysząc "edukacja domowa", przed oczami malował nam się obrazek matki (rzadziej ojca) uczącej gromadkę dzieci w zaciszu domu, czasem urządzonego jak mała szkoła, z tablicą, podręcznikami i planem zajęć. Dziś oczywiście również są rodziny, które tak funkcjonują, śladami pionierów w tej dziedzinie, ale pojawiają się też inne ścieżki, oddające proces uczenia się w ręce coraz bardziej odpowiedzialnego dziecka. Oczywiście mądrze, ze sprawdzeniem gotowości młodego człowieka do podjęcia wyzwania. Krok po kroku.
 
Nas w edukacji domowej pociągała myśl, że będziemy mogli oddać odpowiedzialność właśnie w ręce córki, w momencie, kiedy zdobędzie niezbędne umiejętności, żeby móc świadomie dźwigać ten ciężar na swoich ramionach. Nie oznacza to, że się zupełnie wycofaliśmy z procesu, ale dziś widzimy, że opieranie się między innymi na filarach planu daltońskiego, było świetnym wyborem dla jej przyszłego, dorosłego życia.
 
Dziękujemy za inspirujące spotkanie z nowymi osobami i prywatną rozmowę z Profesorem przy herbacie.