Dusocin - rower

Zjazd edukacji domowej w SP w Dusocinie

Kinga Willim 2024-06-11

W zeszłą sobotę braliśmy udział w ostatnim, w tym roku szkolnym, zjeździe rodzin w edukacji domowej w SP w Dusocinie.

W zeszłą sobotę braliśmy udział w ostatnim, w tym roku szkolnym, zjeździe rodzin w edukacji domowej w Szkoła Podstawowa im. dr. Ludwika Rydygiera w Dusocinie. Jest to dobry pretekst, żeby wspomnieć o miejscu, w którym spełniamy obowiązek szkolny córki.
 
W czasie naszych comiesięcznych spotkań organizowane są warsztaty rozwojowe, konsultacje przedmiotowe oraz atrakcje - zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. W tym roku między innymi odbył się warsztaty muzyczne, makramy, teatralne, radzenia sobie z emocjami, planowania (nie tylko nauki i pracy), wiele zabaw plastycznych i zmagań kulinarnych (dzieci przygotowały nie tylko kolorowe pierniczki, ale też obiad dla całej grupy), pracownia robotów i wiele, wiele innych.
 
Zjazdy rodzin są jednocześnie sesjami egzaminacyjnymi, więc pośród radosnych zabaw, a czasami po prostu w ich przerwie, dzieci zdają różne przedmioty. Zwykle po tym czeka na nie kolejna porcja warsztatów oraz możliwość po prostu bycia ze sobą w grupie.
 
Rodzice mają okazję wymienić się problemami i rozwiązaniami. Doradzamy sobie, porównujemy sposoby uczenia się, zawiązujemy przyjaźnie. Czasami gramy też w planszówki i wymieniamy się książkami o różnych nurtach edukacji i tymi o notowaniu graficznym, rozwoju dziecka i neurodydaktyce.
 
Technicznie, na początku roku szkolnego ustalane są z rodzicami terminy zjazdów i dostępność egzaminatorów przedmiotowych, a także padają deklaracje, kiedy dzieci chcą zdawać konkretne egzaminy. Deklaracje nie są ostateczne, można zmienić termin, jeśli plany zawiodą. Wystarczy ustalić to z dyrekcją i egzaminatorem.
 
Miło jest patrzeć, jak szkoła rozwinęła się w stronę edukacji domowej, tym bardziej, że zaczynaliśmy razem, jako uczeń testowy od trzeciej klasy szkoły podstawowej :) Za nami długa droga, wiele wspólnej nauki i przepracowanych dróg. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i wszystkie dzieci - w edukacji domowej i stacjonarne.