Kreatywny Wychowawca

Kreatywne pisanie sposobem na uczenie się

Historie, opowiadane z ust do ust, towarzyszą nam, ludziom, od kiedy zaczęliśmy się porozumiewać werbalnie i niewerbalnie. Całe życie jest opowieścią, słyszymy je i przeżywamy na każdym kroku.

Czym jest kreatywne pisanie?

Kreatywne pisanie to nic innego, jak snucie opowieści, storytelling zarejestrowany na papierze i nie tylko na nim, bo opowieści można utrwalać też graficznie i głosowo. Jest ono silnie związane z wychodzeniem ze strefy komfortu. Nawet przy najbardziej prostych ćwiczeniach pisarskich oddajemy część siebie.

Może się wydawać, że jedynym miejscem na pisanie w szkole są lekcje językowe. W rzeczywistości kreatywne pisanie nie tylko wspomaga zapamiętywanie, ale też rozwija szereg kompetencji niezbędnych w dorosłym życiuPoprzez podejmowanie prób układania historii, młody człowiek rozwija w sobie poczucie sprawczości, umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, jak i logiczne myślenie. Rozwija kompetencje związane z dociekaniem, szukaniem przyczyn, skutków i rozwiązań. To wszystko wpływa na poprawę komunikacji i umiejętności prezentowania zadanego tematu w dorosłym życiu. Przygotowuje do wystąpień publicznych, pisania raportów, prac naukowych, tworzenia inspirujących prezentacji. 

Warunek konieczny dla kreatywności

Warunkiem koniecznym dla rozbudzenia w dziecku kreatywności w każdej jej formie jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania siebie i swoich pomysłów. Uczeń, żeby otworzyć się na pracę twórczą, potrzebuje wiedzieć, że jego pomysły nie zostaną wyśmiane przez rówieśników, ani dorosłych, że będzie mógł wziąć udział w dyskusji na ich temat. Warto ustalić z podopiecznymi jasne zasady - w jaki sposób rozmawiamy o opowieściach, możliwość nie czytania swojego utworu itp. Niech to będzie ich przestrzeń.

Najważniejsze w kreatywnym pisaniu jest zaufanie dzieciom, pozwolenie im na zabawę słowem, bez konsekwencji w postaci oceny za pracę czy wskazywania błędów językowych. Należy dać im przestrzeń i czas na otworzenie się. Na redakcję stworzonych opowieści przyjdzie czas później.

Pełen tekst znajduje się w czasopismie "Kreatywny Wychowawca", sierpień 4/2024.

Kreatywny Wychowawca
Kreatywny Wychowawca, sierpień 4(4)2024

Warsztaty dla nauczycieli i rodziców

Kreatywne pisanie sposobem na naukę

Jak wykorzystywać kreatywne pisanie do nauki danego przedmiotu, czyli praktyczne snucie opowieści jako sposób na zapamiętywanie i świetną zabawę.

Więcej...

Warsztaty pisarskie dla dzieci i dorosłych

Kreatywne pisanie dla dzieci

Spotkania cykliczne w grupie otwierają dziecko na radość pisania i pomagają mu rozwinąć swoje kompetencje w snuciu opowieści.

Więcej...
Kreatywne pisanie dla dorosłych

Spotkania cykliczne dla dorosłych pozwalają na kreatywne spędzenie czasu w ciekawym towarzystwie oraz rozwinięcie swoich umiejętności pisarskich.

Więcej...

Warto zajrzeć

Narzędzia do kreatywnego pisania

W tym miejscu znajdziesz materiały do wydruku, pomagające pobudzić umysł do pisania, np. wstępnie wylosowane słowa, ankiety, pomoce w tworzeniu mapy myśli i inne.

Więcej...
Narzędziownik pisarza

Po 10 latach prowadzenia warsztatów kreatywnego pisania postanowiłam podzielić się wiedzą i doświadczeniami w książce.

Więcej...

Wprawki pisarskie

Zadanie na powitanie

Na rozgrzewkę zadanie mało kreatywne, ale bardzo ważne. Zastanowimy się, po co każde z nas pisze, co lubi czytać, skąd brać inspiracje.

Więcej...
Dzień Liczby Pi - wyzwanie pisarskie

Dziś Dzień Liczby Pi. Z tej okazji... nie, nie będziemy niczego liczyć. Chciałam zaproponować Wam szybkie wyzwanie PIsarskie.

Więcej...