Kreatywne pisanie - "Gra słów" - skojarzenia

Pewnego razu na warsztatach pisarskich #1

Kinga Willim 2024-05-27

W ostatnią sobotę na warsztatach kreatywnego pisania pojawiły się dwie pomoce edukacyjne, którym warto się przyjrzeć. Zajęcia oparłam mocno na “Grze słów” i powstających właśnie kartach “Narzędzia kreatywnego pisarza”.

Wyzwanie polegało na przemyśleniu, w jaki sposób można wykorzystać przedmioty z kart w opowieści, z jakimi emocjami się one kojarzą oraz co mogą symbolizować. Wspólnie próbowaliśmy też dodać do nich chronologię.
 
Później doszła kolejna burza mózgów - jakie z tych sytuacji i emocji możemy przyporządkować do linii łamanej, a jakie do przerywanej. Tu za inspirację i pomoc wizualną posłużyła karta do ćwiczenia małej motoryki z zabawy “Uczymy się literek z Felusiem”, ale równie dobrze można oczywiście wyrysować własne kształty, do czego młodzi pisarze zostali zachęceni. Opowiedzieli też, jak ich kształt buduje atmosferę opowieści.
 
Trzecim krokiem była praca z bohaterem przy pomocy kart “Narzędzi kreatywnego pisania” , które w skrócie, są rozwinięciem pracy z kartą postaci oraz fabuły z książki "Kreatywne pisanie. Narzędziownik pisarza" wydawnictwa Edukatorium. Skupiliśmy się na wylosowanych elementach postaci: jedzeniu, nawykach, lękach i supermocach naszego bohatera, a także na tym, skąd brać inspiracje do pracy nad najważniejszą postacią w opowieści. Ta część pracy zostanie mocno rozwinięta 15 czerwca, na ostatnim spotkaniu w tym roku szkolnym - grupa postanowiła poszukać inspiracji dookoła siebie, a tymczasowo działać "na czuja".
 
I dopiero po takiej rozległej pracy wstępnej zaczęliśmy snucie historii. Czy były one podobne? Zdecydowanie nie! Różniły się emocjonalnie, sposobem wykorzystania przedmiotów, bohaterami. Ale to już pozostanie naszą słodką, grupową tajemnicą 😉.
Kreatywne pisanie - "Gra słów" - skojarzenia
Kreatywne pisanie - linie i emocje
Kreatywne pisanie - karty "Narzędziownik kreatywny"

O książce "Kreatywne pisanie"

Książka "Narzędziownik Pisarza", Kinga Willim

„Narzędziownik pisarza. Kreatywne harce słowne” to książka dla każdego, kto chce zyskać łatwość w pisaniu krótkich i długich tekstów, profesjonalnie czy dla zabawy.

Więcej...

Warsztaty kreatywnego pisania