
Karty fabuły - jak wykorzystać w swojej opowieści?
Czasami zaczynamy pisać swoją historię, ale z biegiem czasu wymyka się ona spod kontroli. Jak trzymać opowieść w ryzach, dowiesz się z tego artykułu.
Jak przygotować się do dłuższego pisania?
Poza narzędziami (długopis, papier, komputer, maszyna do pisania, termos z kawą lub herbatą), świętym spokojem i zapałem, warto pierwsze kilka “posiedzeń pisarskich” poświęcić na przygotowanie pomysłu. Nie musisz mieć przemyślanej od początku do końca historii, ale warto mieć jakieś punkty zaczepienia. Obraz tego, o czym i w jaki sposób chcesz pisać.
Przygotuj sobie luźne kartki, na których będziesz spisywać niepowiązane ze sobą wydarzenia, pomysły, inspiracje. Wydrukuj karty fabuły z mojej książki (link do pliku pdf znajdziesz również poniżej). Możesz je wyciąć i przykleić na większe arkusze papieru lub układać wokół nich zapisane pomysły, np. na karteczkach typu post-it. Nie krępuj się dodawać ilustracje, szkice, fotografie czy inne przedmioty. Takie kolaże pomogą ci się skupić na twojej niepowtarzalnej historii i pomogą w dopracowaniu szczegółów.

Karty fabuły zawierają słowa-klucze, jak:
- główny bohater,
- cel,
- przeciwność,
- wrogowie,
- sojusznicy,
- punkt zwrotny,
- symbole,
- narrator etc.
Zapełnij tyle elementów, na ile masz pomysły. Resztę możesz uzupełnić, kiedy rozjaśni ci się obraz całej opowieści. Pamiętaj, żeby po większych zmianach sprawdzić spójność pozostałych elementów historii.
Jak pracować z kartami fabuły?
Po pierwsze, nie traktuj słów na kartach fabuły dosłownie. Wróg nie musi biec z rozwścieczoną miną i toporem w ręce na Twojego bohatera. To może być... aptekarz, który zawsze utrudnia zakup leku bez recepty miliardem pytań, kiedy bohater musi kupić coś wstydliwego. Albo nauczyciel, który nie ułatwia zaliczenia przedmiotu. Albo siostra, która zawsze donosi... albo po prostu tłum, nieznający bohatera tłum - pod warunkiem, że bohater jest przerażony samą wizją przejścia pomiędzy tymi wszystkimi bezimiennymi ludźmi.
W ten sam sposób potraktuj karty miejsca (to mogą być na przykład strefy tego samego pokoju lub konkretne budynki w mieście) i inne fiszki. Chodzi o to, żeby zebrać jak najwięcej pomysłów i skojarzeń, bo dzięki nim pojawią się nowe pomysły na opowieść i stanie się ona pełniejsza, bliższa czytelnikowi.
Każda karta daje ci możliwość zastanowienia się nad szczegółami historii, zwraca uwagę na inny obszar. Czasami taki, o którym rzadko myślimy.

Jak nie zwariować z bohaterami?
Żeby zapanować nad opowieścią, warto przygotować sobie karty postaci - oczywiście tych najważniejszych. Można do tego celu wykorzystać szablon z książki "Kreatywne pisanie. Narzędziownik pisarza" lub wypisać od myślników kilka najważniejszych cech bohatera. Dzięki temu, nie pogubimy się przy pisaniu utworu. Jeżeli chcesz mocniej skupić się na którejś postaci, zaproś ją "na kawę" i zadaj dodatkowe pytania. Moją listę przydatnych pytań znajdziesz w materiałach do pobrania na końcu wpisu.
Materiały pisarskie do pobrania
Narzędzia do kreatywnego pisania
W tym miejscu znajdziesz materiały do wydruku, pomagające pobudzić umysł do pisania, np. wstępnie wylosowane słowa, ankiety, pomoce w tworzeniu mapy myśli i inne.
Więcej...Książka z wyzwaniami pisarskimi
Książka "Narzędziownik Pisarza", Kinga Willim
„Narzędziownik pisarza. Kreatywne harce słowne” to książka dla każdego, kto chce zyskać łatwość w pisaniu krótkich i długich tekstów, profesjonalnie czy dla zabawy.
Więcej...Warsztaty kreatywnego pisania
Pisz swoje historie - warsztat twórczego pisania
Warsztat indywidualny kreatywnego pisania ma na celu stworzenie opowiadania (lub innej formy wypowiedzi) - zaczynając od zbierania pomysłu, przez poznanie narzędzi do pracy z historią, a na gotowym utworze kończąc.
Więcej...Kreatywne pisanie dla dorosłych
Spotkania cykliczne dla dorosłych pozwalają na kreatywne spędzenie czasu w ciekawym towarzystwie oraz rozwinięcie swoich umiejętności pisarskich.
Więcej...Kreatywne pisanie dla dzieci
Spotkania cykliczne w grupie otwierają dziecko na radość pisania i pomagają mu rozwinąć swoje kompetencje w snuciu opowieści.
Więcej...Kreatywne pisanie sposobem na naukę
Jak wykorzystywać kreatywne pisanie do nauki danego przedmiotu, czyli praktyczne snucie opowieści jako sposób na zapamiętywanie i świetną zabawę.
Więcej...